מאמר על איטום גגות שטוחים עם יריעות זפת ביטומניות או חומר איטום במריחה

יריעות זפת ביטומניות או ממברנה נוזלית? 5 מצבים נפוצים באיטום והפתרונות המתאימים לכל אחד מהם

איטום גג שטוח

כיום ניתן לבחור בין מגוון רחב של מוצרים נוזליים חדשניים לאיטום גג שטוח. חלקם ללא סולבנטים (ממיסים) או מבוססים על מים ועשויים משרפים נבחרים.

כמו כן, קיימות בשוק יריעות זפת ביטומן פולימרי בעלות ביצועים גבוהים.

אנו יכולים לומר בוודאות שאין מחסור באפשרויות כאשר בוחרים את הפתרון המתאים ביותר לגג שלכם.

מול מגוון האפשרויות הללו, כיצד ניתן לדעת מהי הטובה ביותר?

יריעות זפת ביטומן פולימרי ויריעות נוזליות משמשות להגנה גגות, לאיטום משטחי חוץ מרוצפים, קירות קרקעיים, חדרי אמבטיה ושירותים, חניונים, משטחים בתחום התעשייה וההנדסה האזרחית וכדומה. לכל היישומים לעיל יש אותה מטרה: ליצור מחסום יעיל למים ולעלייה בלחות.

ניתן להשתמש בהם גם כדי לתחזק ולשקם שכבות איטום ישנות ומבנים הנתונים להשפעות הזמן, התקפות של גורמים אטמוספיריים וזיהום אוויר בגגות ומשטחי חוץ.

לפני בחירת מוצר האיטום המתאים ביותר עבור מצב מסוים, במיוחד כאשר עושים עבודות שיפוץ או תחזוקה, חשוב מאוד לבצע אנליזה קפדנית של מצב הגג.

איך נוכל להבטיח איטום אפקטיבי ואת השפעתו לאורך זמן? והאם צריך להשתמש ביריעות זפת ביטומניות או יריעה נוזלית?

בואו נסתכל על 5 מצבים נפוצים שונים והפעולה המתאימה ביותר עבור כל אחד מהם!

  1. משטחים עם גיאומטריה מסובכת:

לא כל הגגות השטוחים הם משטחים חלקים לחלוטין, ללא כל הפרעות. לעתים ניתן למצוא בגגות אלמנטים כגון צוהרים, אנטנות, צנרת, קולטי שמש, פנלים סולרים, מזגנים וחפצים בולטים, כולם עלולים לפגוע באיטום היעיל של הגג. במקרה כזה מומלץ מאוד להשתמש ביריעה נוזלית כגון ONE, WINGUM PLUS H20/REFLEX למעשה, אופי המוצר, שניתן ליישמו בעזרת רולר או מברשת, מאפשר הגעה לכל נקודה על פני המשטח.

השימוש ביריעת זפת ביטומן פולימרי במשטח עם פני שטח לא אחידים וחריגים, גם אם הוא יעיל, הרבה יותר מסובך. לעתים קרובות יהיה צורך לחתוך ולעצב את היריעה עצמה, וכך להגדיל את הסיכוי לבעיות הקשורות לפגיעה ב"רציפות" של ההגנה. דבר זה עלול להביא לחדירה של מים. מצד שני, אם פני הגג ישרים וללא הפרעות, הנחה של יריעת זפת ביטומנית תהיה אפקטיבית.

2. תחזוקה של יריעת זפת ביטומנית ישנה:

בשיפוץ ושיקום, יש לבחור את מוצר האיטום רק לאחר אנליזה קפדנית והגדרה של מצב הגג.

על המתכננים והמתקינים להתמקד ב: יריעות ישנות ובלויות, אובדן כושר הדבקות לתשתית שנגרם עקב גורמים אטמוספיריים, בעיות מבניות באזורים "עדינים" על הגג. לדוגמה, במקומות בהם קיימים ניקוזים, תעלות, תפרים ומעקות.

במקרה של משטחים רחבים וחופשיים, ניתן ליישם יריעות זפת ביטומניות פולימרי, גם אם הן חופפות עם היריעות הקיימות (בתנאי שהן במצב טוב). עם זאת, כדי להבטיח איטום מושלם במקרה כזה, יש להשתמש בדבק ביטומני על בסיס מים, שיאפשר הדבקה מושלמת בין שתי היריעות, ובכך ימנע סיכונים הנגרמים בגלל תנועות שונות של שתי היריעות.

פתרון טכני זה מאפשר הנחת יריעות ללא שימוש בלהבה. אם המשטח הוא מצע מלט, היריעה הביטומנית היא פתרון אידיאלי. אחרת, אם המשטח לא אחיד ולא ישר, מוטב להשתמש ביריעה נוזלית למריחה, אפילו על גבי הכיסוי הישן.

3. גג שטוח מול משטח מרוצף

בעבר, ניתן היה לאטום גגות שטוחים ו"לשכוח" מהם, פרט לעבודות תחזוקה מדי פעם, אולם בעולם המודרני פעמים רבות הופכים את הגגות השטוחים הללו למשטחים מרוצפים.

זה עלול לגרום לצרות באיטום, כי לא תמיד ניתן ללכת על יריעות זפת ביטומניות גרנולריות מבלי לפגוע בפעולת האיטום שלהן. למרבה המזל, הטכנולוגיה המודרנית מציעה פתרונות אפקטיביים, כגון, מוצרי איטום נוזליים עמידים ביותר. הם ניתנים ליישום ברוב תנאי מזג האוויר הקשים (בין 0 ל- 45 צלסיוס). ניתן גם להשתמש בהם על מצעי בטון, גם אם לא עברו אשפרה מלאה או על מצעים לחים. מוצרים אלה תוכננו עם שרפים מיוחדים ואינם מכילים מים או סולבנטים. הם יכולים לעמוד בלחץ נגדי של עד 4 בר, ומעל הכול אין חשש מנזק אפשרי בגלל דריכה או הנחת ריהוט גן. זמני הייבוש מהירים מאוד. ניתן ליישם יריעות נוזליות חדשניות אלה גם ישירות על גבי יריעות זפת ביטומניות מוסגל קיים, כולל יריעות זפת ביטומניות גרנולריות.

4. כאשר לא ניתן להשתמש במבער

לפעמים, לא ניתן להניח יריעות זפת ביטומניות מוסגל בשיטת המבער המסורתית. לדוגמה, באזורים בהם השימוש באש גלויה אסור או כאשר המשטח עשוי מאלמנטים מעץ או חומרים אחרים הרגישים לחום. יתכן גם מצב בו כללי הבטיחות מונעים שימוש במיכל גז באתר מסוים.

במקרה כזה, הבחירה שלנו תהיה יריעת ביטומן פולימרי נצמד כגון Winkler Winglue, או יריעה נוזלית.

יריעות ביטומן פולימרי נצמד ידועות גם כ"מערכת קרה" אפילו כאשר משתמשים במתקני אוויר חם וציוד אחר להתקנה נכונה (כדי להבטיח את האיטום של התפרים הצדדיים והראשיים).

מוצר זה, המבטיח הצמדות מצוינת לתשתית וקל להתקנה, מומלץ עבור רצפות אחידות, עם מעט הפרעות או חוסר אחידות של המשטח. בנוסף, הנחה של יריעות נצמדות לאורך קירות אנכיים חייבת לכלול קיבוע מכני, כדי למנוע "החלקת" היריעות.

במקרים רבים, טכנולוגיות וטכניקות התערבות מודרניות עוזרות למתקינים. היריעות הנוזליות החדשות, הודות לגמישות ולפשטות היישום, מהוות אלטרנטיבה טובה, במיוחד כאשר היריעות הקיימות כבר מכסות את המשטחים.

מוצרים אלה קשיחים ובעלי ביצועים גבוהים, הם עמידים למים עומדים ולקרני UV. ניתן ליישמם גם על רצפות קרמיקה כאשר יש עודף לחות, על מצעי בטון, אריחים, עץ ומתכת. ואחרון חביב, הם מוכנים לשימוש ואינם דורשים עיבוד נוסף או שימוש בפריימרים או חיזוקים.

5. הבחירה הסביבתית

השימוש במוצרים המתחשבים באופן מיוחד בסביבה ובריאות האדם הופך לשכיח יותר בתחום הבנייה. הודות למחקר טכנולוגיה, מתכננים ואנשי מקצוע אכן יכולים לבחור במוצרים כאלה!

טכנולוגיות האיטום המודרניות מתמקדות בשימוש במערכות אמיתיות, בניגוד למוצרים בודדים פשוטים. "מערכות" אלה מתוכננות כך שתהיה אינטראקציה מושלמת בין המוצרים והן מציעות יעילות מקסימלית.

כל התכונות לעיל הביאו ליצירת פתרונות בעלי ביצועים גבוהים בתחום יריעת הביטומן, עם חוזק מכני מצוין, המתפקדים גם כמחסומי אדים.

יחד עם זאת, גם היריעות הנוזליות עברו פיתוח חדשני. היריעות החדשות מבוססות על מים, ללא סולבנטים, ותוכננו עם שרפים נבחרים. אלמנטים אלה מאפשרים ביצועים מעולים באיטום, עמידות ללחצים וכן הגנה טובה מול קרני UV (חסכון בהוצאות של מבנים בחודשים החמים). למוצר WINGUM PLUS H20  יש את התכונות הללו. בנוסף, יריעות נוזליות מגנות על המשטחים ובמקרים מסוימים יכולות אף לתקן חריגות מבניות במשטחים עצמם. לסיכום, לאחר בחינת 5 הדוגמאות האלה והדרך המתאימה ביותר לזיהוי הפתרונות המתאימים, ערכנו רשימה של עקרונות שיש לשקול כאשר בוחרים מוצר איטום אידיאלי. רשימת המוצרים של Winkler כוללת הן יריעות זפת ביטומניות והן פתרונות של יריעות נוזליות, מה שהופך את עבודות האיטום לפשוטות, מהירות ובטוחות. ומאפשר חסכון משמעותי בזמן ובמשאבים.