יישום סקרמו טרצה-SKERMO TERRAZZE- כיצד ?

שאלה שאנו נשאלים על ידי לקוחות פרטיים- איך ליישם סקרמו טרצה ?
סמרטוט, רולר, מגב, מטאטא ?

תמיד וגם לאנשי המקצוע אנחנו אומרים- מברשת! רק מברשת- כי היא מאפשרת להיות בבקרה על היישום ולראות שהרובה, ששקועה בין אריחי הקרמיקה סופגת את חומר האיטום היטב.

בסרטון תראו קבלן שעובד עם מוצרי וינקלר
לאחר שביצע תיקונים והשלמות רובה היכן שהיא הייתה שבורה, סדוקה או חסרה, ונתן לה להתייבש לפחות יממה, הוא צילם יישום עם רולר מיוחד ומקצועי מאוד, ושימו לב- את הפנלים הוא מרח עם מברשת. חייבים למרוח ולטפל גם בפנלים.

לאחר 15 דקות עולים על המשטח ומנקים את שאריות החומר של נספגו או התאדו ואז לא עולים על המשטח במשך 18 שעות.

מתי מומלץ ליישם ?
מוקדם בבוקר או אחה"צ-לא בטמפרטורה העולה על 35 מעלות.

לפרטים נוספים על המוצר, תעודות בדיקה, דפי נתונים בעברית ועוד, נקודות רכישה לחצו כאן

Question that we are frequently asked by private customers – How to apply Skermo Terrazze- Winkler waterproofing product:

A rag, a roller, a wiper, a broom?

We always say – Brush!
Only a brush – because it allows you to control the application and see that the grout, which is immersed in the tiles, absorbs the sealing material very well.

In the video you will see a contractor who works with Winkler products
After he repaired and completed the grout where it was broken, cracked or missing, and let it dry for at least a day, he photographed an application with a special roller and very professional, and note – the panels is a spread with a brush. The panels must also be applied and treated.

After 15 minutes, the surface is cleaned and the residue of the material absorbed or evaporated is cleaned and then the surface is not reached for 18 hours.

When should I apply?
Early in the morning or in the afternoon – not at temperatures above 35 degrees.

video
play-sharp-fill