מאמר על שיטת האיטום הנכונה לאיטום מרפסת

הקדמה

כאשר מיישמים מערכות איטום למרפסות או משטחים חיצוניים חשוב לדעת איך להעריך ולבחור את המערכת המתאימה ביותר למצב הקיים, בין אם מדובר במבנה חדש או תיקון של מצב קיים. יש ליישם את מערכת היישום בצורה מושלמת ולשים לב במיוחד לכל סוגי הפרטים והטיפול בהם, מכיוון שאלה ברוב המקרים המקומות הקריטיים המועדים לנזילות שגורמות לבעיות נוספות.

 

מרפסת פגומה, לאיטום
מרפסת פגומה, לאיטום

 

מה לעשות לפני ביצוע איטום למרפסת או משטח חיצוני

כדי לאטום מרפסת או משטח חיצוני, ראשית חשוב להעריך את תנאי השטח הקיימים, כי פתרונות האיטום וצעדי היישום יושפעו ממצב המשטח ושימורו, החל מטיפול פחות חודרני של שיקום וכלה במערכת איטום חדשה.

הדבר הראשון שיש להעריך הוא מצב הרצפה הקיימת, זוהי השכבה הנראית לעין, שהיא גם הקלה ביותר לבדיקה מבחינת רמת השימור שלה. ניתן לבצע הערכה זו לדוגמה על ידי בדיקה האם נפח החיבורים בין האריחים עקבי או שחסר חומר חיבור, מכיוון שברוב המקרים המים מתחילים לחדור דרך החיבורים.

מכאן המים יתחילו לפגוע בכל מערכת האיטום, עם נזק חמור לאלמנטים. במקביל, ניתן לבדוק את מצב האלמנטים של הריצוף, למעשה, אפילו אם הם נועדו ליישום חיצוני ולכן אטימים, עדיין סדקים או שברים יאפשרו גישה ויצירת מוקדי חדירה של מים.

 

רצפה של משטח חיצוני פגום, עם נזילות
רצפה של משטח חיצוני פגום, עם נזילות

 

הצעדים לאיטום מרפסת או משטח חיצוני

ראשית, יש לבחון האם מדובר בביצוע איטום מחדש או שמדובר בשיקום מערכת איטום קיימת של מרפסת או משטח חיצוני. הערכה זו תאפשר להבין את רמת מערכת האיטום הנדרשת.

התקנה מחדש של מצע המלט לפני איטום של מרפסת
התקנה מחדש של מצע המלט לפני איטום של מרפסת

במקרה הראשון, ההחלטה על מערכת האיטום פשוטה יותר, בעוד שבמקרה של שיקום יש להתחיל קודם כל עם בחינה של המצב הקיים. במקרה השני, ניתן לאפיין איטום ברמה מינימלית של חודרנות, הכולל בתחילה סילוק תפרחות בטון, משקעים או טיפולים קודמים כגון וקס, ולאחר מכן ניקוי התשתית עם דטרגנט נייטרלי. לאחר הייבוש ניתן ליישם שוב רובה עם תערובת מתאימה למשטחים חיצוניים המונעת חדירת מים, על מנת לשמור על שלמות שכבת הגימור ולכן על כל מערכת האיטום המשוחזרת. לסיום ניתן להמשיך עם מספר טיפולים שברוב המקרים הם שקופים וללא פילם, אלה יאפשרו איטום אחיד, במיוחד בנקודות המציבות את הסיכון הרב ביותר, כגון החיבורים בין האריחים, כדי להבטיח את האיטום של השכבה האחרונה לאחר השיקום.

 

דוגמת איטום של ריצוף מרפסת או משטח חיצוני
דוגמת איטום של ריצוף מרפסת או משטח חיצוני

 

ברגע שידוע כי המים חודרים דרך שכבת הגימור, יש לשקם את מערכת האיטום בדרך אחרת, כלומר להוציא את הריצוף הקיים הפגום, יחד עם שכבת הדבק ושכבת האיטום המגנה על מצע המלט.

מכאן יש לספק מערכת איטום חדשה למצע המלט הכוללת מוצרי איטום במריחה וקישור של השכבה החדשה, עם דבק צמנטי המתאים לסוג התשתית ועם רובה אטימה המיועדת לשימוש חיצוני.יישום שכבת איטום חדשה להגנה על מצע המלט

יישום שכבת איטום חדשה להגנה על מצע המלט

 

 

התקנת שכבה חדשה לאחר איטום המרפסת או המשטח החיצוני
התקנת שכבה חדשה לאחר איטום המרפסת או המשטח החיצוני

 

איך למנוע נזילות במרפסת או משטח חיצוני

יש לשים לב תמיד לבחירת הגודל הנכון של החיבורים והחומר מהם הם עשויים, בהתאם לסוג הריצוף המותקן במרפסת או במשטח החיצוני.

לדוגמה, ברצפות עם אריחים גדולים, שהפכו לשכיחות יותר בשנים האחרונות, החיבורים צריכים להיות מותאמים לגודל האריח, כדי למנוע יצירת סדקים בריצוף וסכנות נזילות בגלל החיכוך בין האריחים.

חשיבות הטיפול בפרטים באיטום של מרפסת או משטח חיצוני
חשיבות הטיפול בפרטים באיטום של מרפסת או משטח חיצוני

מבחינת הטיפול בפרטים כגון הפינות בין הקיר והרצפה, תפרי התפשטות או ניקוזים, קיימים אלמנטים מיוחדים שנועדו לשימוש עבור מערכות האיטום השונות. אלה יכולים לכלול רצועות אטימה בוטיליות נדבקות, יריעות בד או רצועות לאיטום נוסף בנקודות בעלות סיכון גבוה לנזילות בגלל המורכבות שלהן או הצורה הגיאומטרית שלהן.

איטום של פרטים במרפסת
איטום של פרטים במרפסת

 

תכונות המוצר האידיאלי לאיטום מרפסת או משטח חיצוני

המערכת האידיאלית לאיטום מרפסת או משטח חיצוני חייבת לספק שכבת איטום אלסטית וחזקה במיוחד, תוך שמירה על כושר הדבקה מצוין למקשר של המלט שישמש להתקנת הריצוף. עליה להיות פשוטה ליישום, כולל הרכיבים שנבחנו כדי לטפל בפרטים (כגון פינות קיר-רצפה וניקוזים).

המסמכים הטכניים של מערכות אלה יעמדו בתקנות התקפות.

 

איטום מרפסת או משטח חיצוני
איטום מרפסת או משטח חיצוני

 

דוגמה לעבודה טובה

ניתן לסכם את הצעדים הנדרשים ליישום מוצלח של איטום מרפסת או משטח חיצוני במספר צעדים:

  • איטום בסיסי של מבנה המרפסת או המשטח החיצוני עם קשתות אנכיות על הקירות והגנה על הספים.
  • התקנת שכבת חומר המגנה על האיטום מפני הפעולה של שכבת פיזור העומס.
  • התקנת שכבת פיזור עומס.
  • יישום מערכת איטום להגנה על מצע המלט, המתאימה לשכבה מעליה של הדבק לאריחים.
  • התקנת הציפוי על ידי דבק מתאים למטרה זו.
  • יישום רובה בחיבורי האריחים עם רובה מתאימה בעלת תכונות איטום, למניעת נזילות מהחיבורים.
  • טיפולים סופיים במידת הצורך כדי לספק שכבת איטום נוספת.

 

דוגמה לאיטום טוב של משטח חיצוני