מאמר-איך לתקן יריעות ביטומניות

מבין המוצרים הטובים ביותר לתיקון יריעות ביטומן פגומות (ולהגנה לאחר התיקון), נמנים דבקי האיטום ללא סולבנטים, משחות פילוס- ווינביטורוף-WINBITUROOF, יריעות ביטומן על בסיס מים ויריעות נוזליות המחזירות את קרני האור- אלה חומרי האיטום במריחה (משחתיים) כגון ווינגום פלוס-WINGUM PLUS H20 וחומר האיטום הייחודי שגם מפחית חום ווינגום פלוס רפלקס-WINGUM PLUS H20 REFLEX.

קיימים מספר גורמים העלולים לפגוע בפעולת האיטום של יריעות ביטומן על גגות שטוחים, חלקם מתוארים להלן. משטחים אלה נתונים לשינויים תרמיים (מחזורי קפיאה-הפשרה), מזג אוויר גרוע (גשם, רוח), קרינת UV ולחצים מכניים. כל אלה פוגעים באפקט האיטום של החומר ובאופי החיפוי. זה עשוי לגרום ליצירת סדקים, ובכך אף להגביר את פעולת המים המזיקה.

1

אזורים קריטיים ביריעות ביטומן:

כאשר אוטמים בעזרת יריעות ביטומן בהלחמה עם מבער, הריתוכים בקצה ובצדדים בדרך כלל נחשבים לאזורים הקריטיים והפגיעים ביותר. כמו כן יש לשקול את ההשפעה של מים עומדים, המכילים גורמים חומציים שעלולים לגרום לקורוזיה על פני הביטומן עם הזמן. התוצאה היא התנתקות של חלק מהריתוך ויצירת סדקים וחורים. אם זה קורה, האיטום מאבד מאחידותו ורציפותו וכך גם מיעילותו.

השיטות הטובות ביותר למניעת נזקים

ניתן לתקן חלקים פגומים ביריעות על גגות שטוחים באמצעות מעקב שוטף וצמוד ותחזוקה תקופתית. כך ניתן למנוע מצבים שעלולים לפגוע בציפוי האוטם. למעשה, ניתן ליישם מספר סוגים של טיפולים שאוטמים לחלוטין את פני השטח של גגות שטוחים ומגנים עליהם. זה  אפשרי הודות לטכנולוגיה המודרנית המציעה פתרונות חדשניים עם ביצועים מעולים לסוגים כאלה של יישומים. פתרונות אלה אינם רק מגנים על האיטום של יריעת הביטומן, אלא גם משקמים משטחים פגועים.

פעולות ליישום כאשר מתקנים יריעות ביטומן פגומות

קיימות אפשרויות טיפול רבות לתיקון יריעות ביטומן פגומות. לדוגמה, אם נדרש לפלס ולשקם את השיפועים של תשתיות ביטומן, בין אם הם מורכבים מיריעות ביטומן חלקות או עם שכבת גרגרי אגרגט, ניתן להשתמש במשחת פילוס חד-רכיבית מוכנה לשימוש ווינביטורוף-winbituroof.

משחת פילוס זו מבוססת על ביטומן ומים, קלה לעבודה וניתנת ליישום גם עבור פינות מעוגלות במפגשי קיר-רצפה על הגג. השימוש בחומרי איטום דביקים על בסיס ביטומן ופולימרים באיכות גבוהה מומלץ לאיטום תפרי חפיפה כאשר מתקינים יריעות ביטומן-פולימר בהתקנה קרה.

 

טכנולוגיות מודרניות המציעות מוצרים חדשניים

המוצרים החדשים הקיימים בשוק מאפשרים שיקום יעיל של רצפות ישנות מבלי להסיר את האיטום הקיים. זהו יתרון משמעותי מבחינת זמן – הסרת היריעות הישנות כרוכה בעבודה נוספת המשפיעה על העלויות – ומבחינת ייצור פסולת שיש להיפטר ממנה באתרי פסולת מתאימים.

כדי לכסות את היריעות הישנות ולחדש את פני השטח של הגגות, ניתן כיום להשתמש ביריעות ביטומן עם אמולסיות מימיות אלסטיות ביותר כגון:

ווינגום פלוס-WINGUM PLUS

וון-ONE

הן עמידות להתיישנות, מחזורי קור-חום ונשארות ללא שינוי בטמפרטורות גבוהות ונמוכות.

2

כאשר עובדים עם יריעות עם גרגרי אגרגט, מומלץ להשתמש ביריעות נוזליות אלסטומריות שקופות על בסיס מים מיוחדות (הטכניקות המתקדמות ביותר בתחום האיטום כבר אינן משתמשות בסולבנטים), המבטיחות הגנה מקסימלית למשטח הביטומני עם גרגרי האגרגט.

למעשה, במצב הנ"ל חשוב למנוע ולצמצם את התנתקות גרגרי האגרגט ולא לשנות את המראה האסתטי של הגג.

מסקנה: בואו ניישם "נוהל הגנה"

פעולת מוצרי האיטום החדשניים אינן מוגבלות להגנה מפני מים ולחות. הם מגישים יתרונות ממשיים לחסכון באנרגיה בבניינים.

בתיקון משטחי ביטומן על גגות שטוחים, קיימים מספר מוצרים על בסיס מים המיושמים לשיקום ולהגנה, שתוכננו עם חומרי מילוי ותוספים מיוחדים המעניקים החזריות סולרית גבוהה ופליטות (אמסיביות) גבוהה לקרינה אינפרה-אדומה כגון Wingum Plus H2O Reflex. הם גם מספקים עמידות מעולה למים עומדים. מוצרים אלה שומרים את פני השטח של הגג רעננים, אפילו במהלך החודשים החמים ביותר, עם חסכון גדול בהוצאות קירור. כמו כן הם מעלים בצורה משמעותית את האנרגיה מלוחות פוטו-וולטאים, כאשר הם קיימים.

ניתן לומר ש"נוהל הגנה" זה עבור גגות שטוחים מציע פתרונות ייחודיים לכל סוגי הבעיות שעלולות לפגוע באיטום מושלם. בין אם במקרה של הנחת יריעות ביטומן חדשות או יריעות נוזליות, או במהלך שיפוץ משטחים קיימים, אותו "נוהל הגנה" שם דגש על ההכנה של היסודות. חידושים טכנולוגיים מספקים לאנשי המקצוע אפשרות לתכנן איטום וחידוש ציפויים תוך בחירת פתרונות מותאמים, עם ערבות לתוצאות מעולות.