מאמר על-GREEN ROOFS-הביקוש הגובר לגגות ירוקים בניו יורק

הביקוש הגובר לגגות ירוקים בניו יורק

גנים הצצים על גגות בניינים מועילים לסביבה ומוסיפים יופי לעיר

גו' ג'קסון, 19.5.2011

פרט לסנטרל פארק, ניו יורק ידועה בגורדי השחקים שלה ולא בירק שופע. לכן הגיע הזמן שהעיר תתחיל להשתמש בשטחי הגגות שלה כפיצוי על המחסור בשטחים ירוקים בגובה הקרקע. השימוש בגגות גדל בהדרגה, עם מלונות בוטיק, גלריות אומנות, הקרנות של סרטים ואפילו בית כלא לנשים במנהטן, כולם מצטרפים לחגיגה.

אבל אופנת הגגות היא יותר עניין סביבתי מטבעה. גגות ירוקים, מערכת של צמחיה הגדלה על יריעות אטימות למים על גגות מבנים, מבצבצים בכל חמשת הרבעים של ניו יורק. כשלוקחים בחשבון את הפוטנציאל לצמצום גזי חממה, הגברת היעילות האנרגטית ולכידת מי גשם, קל להבין למה.

"רוב העבודה עדיין בקנה מידה קטן, אך היא מעוררת מחשבה," אמר דייויד סמיילי, פרופסור לחקר חקלאות וערים בברנרד קולג'. הגגות הירוקים בעלי תועלת רבה במיוחד בניו יורק בזכות היכולת שלהם לספוג עד 70% ממי הגשמים שאחרת היו מגיעים למערכת הניקוז. העיר – הבנויה על איים סביב נמל ושני נהרות – התמודדה שנים ארוכות עם עודפי מי נגר לאחר מבולים קשים. מי הגשמים מציפים את מערכת הניקוז ואז גולשים יחד עם ביוב לא מטופל לנתיבי המים. חברת Con Edison, ספקית האנרגיה של העיר, הובילה את הדרך בשנת 2008, כששתלה אלפי צמחי צורית (עשב מטפס) האידיאלי למשימה בזכות עליו הסופגים ושורשיו החזקים, על גג הבניין שלה בלונג איילנד, בצד השני של האיסט ריבר מול מנהטן. לאחר מכן בשנת 2009 נפתחו שתי חוות עירוניות על גגות מחסנים בברוקלין (רחוב איגל) ובשנת 2010 בקווינס (Brooklyn Grange), המניבות תוצרת אורגנית. אלה לא סתם יזמים מסחריים שמוריקים את הגגות שלהם.

"אנחנו מוצפים," אמרה מארני מג'רל, שייסדה בשנת 2007 את Alive Structures בברוקלין במטרה לעזור לאנשים להמיר את הגגות שלהם לחללים שימושיים יותר. "יש יותר ביקוש לגגות ירוקים מצד בעלי בתים ומפתחים. אני רואה שזה הופך לחלק מהתוכניות של האנשים – הרבה מאוד אדריכלים מכניסים את זה לתוכנית. זהו פרק חדש עבור ניו יורק."

על פי דוח של הניו יורק טיימס מ-2008, שטח הגגות בעיר כולל 88 מיליון מ"ר, אולם קיימים מעט רישומים לגבי כמה משטח זה משמש למטרות כאלה. ניו יורק עדיין מפגרת אחרי גרמניה וערים אחרות בארה"ב כמו שיקגו וסיאטל, שם הגגות הירוקים אומצו כבר לפני שנים, כפי שדוויין לי, איש מקצוע לתשתיות ירוקות, אמר לאחרונה לקהל של אנשי פיתוח דיור בר השגה.

אולם לי מאמין שניו יורק מתחילה להדביק את הקצב, הודות לתמריצי מס, מענקים והתלהבות מהשטח בקרב אנשי פיתוח ובעלי בתים. בשנת 2008, ניתנו הנחות מס למפתחים ובעלי בתים שהתקינו גגות ירוקים ואפשרו חסכון משמעותי בחשבונות השנתיים של הנכס. עלויות ההתקנה צנחו אף הן – משיעור גבוה של 300 דולר למ"ר זה ירד לקרוב ל-200 דולר למ"ר לחלק מהיישומים.

"זה ימשיך לגדול ,כי העלות יורדת ויצרני הגגות נכנסים למשחק," אמר ג'ון קוגן, מחברת OCV Architects. החברה מתכננת סוגים שונים של שטחי גג, בעיקר בשיתוף עם ארגונים ללא מטרות רווח ביחידות דיור בר השגה. החברה תכננה את הגג הירוק הראשון שלה בשנת 2004 והשלימה עוד 12 גגות נוספים מאז. האחרון שתוכנן הוא גג של אזור הבילויים בבית אבות בדרום ברונקס. יש החושבים שהגגות הם רק קצה הקרחון. במאמר שלה משנת 2010 Clip-on Architecture: Reforesting Cities for UrbanOmnibus, פרויקט שהופעל על ידי Architectural League of New York, האדריכלית ונסה קיית חוזה מגוון של דרכים חדשניות לשפר מבנים – החל  מבריכות על הגג לקירור וכלה בקירות מים היוצרים חשמל. "ייתכן שבמקום להחשיב את הדילמה כיום כעונש מוות או כתב אישום מדכא לחברה בזבזנית, ניתן יהיה לתת הזדמנות לחשיבה מחודשת ושינוי סדרי החיים הנוכחיים שלנו." היא טענה.

אחת מההצעות של קייט – גגות לבנים – כבר החלה להשתחרר על ידי מייקל בלומברג, ראש העיר ניו יורק. פרויקט גגות קרים בניו יורק, שדואג לצבוע גגות בציפוי לבן מחזיר אור המצמצם צריכת אנרגיה, עליות קירור ופליטת פחמן. המונה באתר הממשל העירוני מראה כי עד עכשיו כבר "התקררו" 125,965 מ"ר בפרויקט בן השנה.

בינתיים החוות העירוניות לא מסתפקות בצמחים. דייויד גרייבס מחזיק כוורות על גגות ומוכר את הדבש בשווקי איכרים מעל עשור. גרייבס משתמש בגגות של 12 חברים, מהארלם ועד לאיסט וילג', לאחסון הכוורות. "חשוב להשתמש בחללים האלה, הוא אומר. "גגות הם בזבוז של שטח – כל כך הרבה גגות ריקים שניתן להשתמש בהם לתועלת הסביבה." גרייבס העומד 8 קומות מעל זמזום מנהטן התחתית, מביט על הגגות ומוסיף בכמיהה: "לא יהיה נהדר אם יום אחד תוכל לעוף מעל ניו יורק והכול יהיה כחול מצמחי לבנדר? הדבורים יאהבו את זה." למרות שגגות העיר הופכים לירוקים יותר, עם לבן באמצע, היום בו הם יהיו בצבע כחול לבנדר עדיין רחוק.